O Kakujce, avajíčku a kouzlu netušeného.

17. 01. 2019 21:34:48
Svět mojí vnučičky Maji je pohádka a pohádky jsou platnou částí její skutečnosti. Velikýma očima okukuje svět a nepopsaný mozek sytí a sytí. S kouzelnou přímočarostí objevuje, svět si přivlastňuje a pro nás každodenní rozsvítí

Víte co? Už je to tady. Proč? Proč a proč? Pamatujete si to od batolat? Vlastních dětí, vnoučat, sourozenců, sousedů, kdekoliv? Proč-časí je někdy kouzelné, někdy náročné, ale vždycky krásně praštěné.

Proč a proč a proč jsem dneska od Maji slyšela poprvé (zvládla se mne asi desetkrát zeptat, proč nepustím bráchu na zem). S mírnou škodolibostí jsem popřála rodičům pevné nervy. Živě se mi totiž vybavilo, že Majina máma byla v disciplíně "pročismus na výdrž" excelentní.

Rozhodně nás čeká období skvělých zážitků a vděčného materiálu na blogové povídánky. Tak rychle, Dneska ještě jedno před-pročové povídání. O pohádkách.

Maja pohádky miluje. Začali jsme Červenou Karkulkou a hezkých pár týdnů začínala každá návštěva překotným hrabáním v krabici a radostným křikem: "Maja ma Kakujkůůů, babiško čítej /Maja má Karkulku, babičko čti/". A tak jsme řešili ty velké oči, uši a zuby a myslivce, co páral břicho, zašité kamení a závěrečnou oslavu s bábovkou a vínem. Pak přišla "Peníšková loupka /perníková chaloupka/, na níž je nejzajímavější, že Jeníček zavřený v chlívku plakal. Kolem Vánoc začala Maja ujíždět na krtkovi. Jo, řeč je o tom krtečkovi, který se už v roce 1957 lopotil, aby měl své kalhotky s kapsam a o šedesát let později frčí jako za mlada.

"Babičko, putíš k-teška /pustíš krtečka/?" No, co bych pro tu panenku okatou upovídanou neudělala. Startuji počítač, snažím spojit s televizí a nedaří se mi to. Maja mi sedí na klíně a účastně sleduji moji marnou snahu. "Babiško, ty to neumíš?" (Tedy, i to dítě už odhalilo můj nedostatečný intelektuální potenciál a lomí rukama.) "Babiško, kdo nám pomůže? Dedešek /dědeček/?" Směji se a souhlasím. Dědeček opravdu pomůže a Maja poskakuje. Ptám se, kterého chce krtka a Maja jásá a běhá po obýváku: "Avajíško, avajíško, avajíško...avajíško...avajíško" (sakra, co je avajíško??)" Pouštím krtka a kalhotky a Maja upozorňuje, že teď přijde zlá housenka, teď ježek učeše, že kalhotky mají kapsy. Díváme se ještě na krtka a autičko a pak přijde díl s vajíčkem. Maja se rozzáří a rozjásá "Avajíškooo, avajíškooo. Babiška pustila Majovi Avajíško" A tak zjišťují, že se sháněla po dílu Krtek a vajíčko. Hurá. Zvládám zase nový překlad z Majovštiny.

Po "k-tkování" jdu vařit a Maja zatím na zemi v kuchyni krmí plyšového medvěda. Asi pochopila zákonitosti přírodního výběru, protože mu dává ...panenky. Velkou, malou i to miminko. "Babiško, di-ej, Béďa papá". Ach jo...

Když medvěd slupl celou rodinu jako hrstičku malin, přišel čas, aby se Maja a krabičky s jídlem vrátili k mámě, tátovi a maličkému miminku - "báchovi /bráchovi/".

Maje se nechce, žadoní ještě o jednu pohádku a zuřivě začne hrabat v krabici knížek. Nespokojeně vyhazuje jednu za druhou a tak zasáhnu. Ptám se, jestli chce Červenou Karkulku. Nechce. Tak Perníkovou chaloupku. Nechce. Tak Makovou panenku. Nechce.

Už nevím, sedám si a tiše ji pozoruji z křesla: "Majo, jakou chceš tu pohádku?"

Malé ručičky se zastaví s knížkou v ruce, modrá kukadla se ke mně zvednou a zvonivý hlásek naléhavě říká "Babiško, četi pojáku /přečti pohádku/ o opíchané picezně."

Nevěřím svým uším. Fakt chce pohádku o opíchané princezně?

Jo, chce a po Majovsku mi to zopakuje ještě třikrát. Nebo třicetkrát? Ani nevím.

Pak už mi ale šplhá na klín a spokojeně otvírá knížku, kterou tak odhodlaně hledala. "Opíchaná picezna" je hned na úvodním obrázku. Spokojeně tam totiž, s kapičkou krve na prstu, podřimuje Růženka. Jo, ta pOpíchaná. Šípková.

Autor: Jana Majová | čtvrtek 17.1.2019 21:34 | karma článku: 21.67 | přečteno: 374x

Další články blogera

Jana Majová

Sladký blog o tom, jak pošetilost čokoládu přináší. (Fotopovídání)

Moje bábinka skvěle pekla. Všechno, co jí přišlo pod ruce, do mísy, na pekáč a do trouby, se povedlo. Včetně dortů. Její recepty obsahovaly ono magické "přiměřeně". A každý její moučník způsobil ono pověstné "nebe v hubě"...

23.1.2019 v 7:25 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 421 | Diskuse

Jana Majová

24 hodin s Teslou X

Vyzkoušeli jsme projet si Moravu v Tesle X. Pánové, čtěte opatrně - článek je psán zcela bezobalovým pohledem ženy bez jakékoliv snahy o technické uchopení a pochopení tématu. Pravda ale je, že jsem si to náramně užila.

13.1.2019 v 21:48 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 2413 | Diskuse

Jana Majová

Pod povrchem - příběhy rodičovství

Příběhy posbírané, někým a někde žité. Tentokrát o mužském vzoru a otcovství. Co se taky může dít přímo u vašich sousedů?

10.1.2019 v 7:34 | Karma článku: 22.06 | Přečteno: 647 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Stříbrné pupeční šňůry aneb V zajetí mobilních spárů

Kdysi se rodiče museli spolehnout na slovo svého potomka, že bude doma v určitý čas. Když nebyl, většinou byla odměna jistá "pětadvacet na dvě půlky". Doba (z)mobilizovaná, je tak trochu hysterická.

21.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 276 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Tati, nechci už kulhat!

„Tati, chci tančit, chci cvičit, chci normálně chodit,“ řekla jsem tátovi v mých osmi letech. Tento příběh je v pořadí druhým ze tří, které mě zformovaly do dnešní podoby. Vážně jsem se od mých tří příběhů asi nezměnila.

21.2.2019 v 16:24 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 421 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky

21.2.2019 v 14:55 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 497 | Diskuse

František Skopal

Kult nahoty a lidská civilizace!

Náš svět podléhá kultu nahoty! Tělesné odhalování různého stupně lze vidět všude, kde se jen podíváme: na ulicích, na koupalištích, ve společnosti, ale také ve filmech, v časopisech, na internetu, a tak dále, a tak dále.

21.2.2019 v 14:30 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 810 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Jezte polské hovězí se salmonelou a nereptejte, aneb svět se zbláznil

Neotravujete nás s vašimi nápady kontrolovat naše hovězí maso, stejně na nás jenom žárlíte, protože nestačíte na naši polskou konkurenci, a bacha, jestli nedáte pokoj, budeme kontrolovat vaše pivo...

21.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 701 | Diskuse
Počet článků 294 Celková karma 26.29 Průměrná čtenost 935

Pro ty, co mne znají už vdanou (blog je založený dříve než moje manželství) jsem už spíše Pšejová.

Naprosto obyčejná ženská, jakých chodí po ulicích tisíce. Pozorovatelka světa a majitelka víry v lidskost.

Momentálně také zaujatá členka skupinky pohybující se kolem Davida. Mladého muže, kterého učinila vězněm ve vlastním těle svalová dystrofie a on se chce dělit o svůj příběh a zkušenosti.

Píšeme o tom i na facebooku:  https://www.facebook.com/DavidAGenetickyGolias/

Jsem k nalezení na:  jamajka117@gmail.cz.

 

Najdete na iDNES.cz